Опубликовано: четверг, 2 сентября 2021

Просмотров: 463

Перший підприємець в порту Франц Фрішен

 

Головною метою та турботою купця 1-ї гільдії, німецько-нідерландського віце консула в Миколаєві, німця Фрішена Франца Івановича, був Миколаївський торговий порт. Енергійний торговець і промисловець, який, як кажуть, перевертав капіталами, сприяв зростанню промисловості і торгівлі на зламі століть.

 

На самому початку своєї діяльності, на відведеній в оренду йому земельній ділянці, він побудував #першу дерев'яну пристань (1879 р) в комерційному порту, що починав тільки зароджуватися. Потім постійно просив міську владу розширювати ці ділянки землі під облаштування складських приміщень і майданчиків для прийому товару.

Міська Дума спочатку з небажанням йшла на відведення земельних ділянок під оренду, але потім, коли торгівля хлібом і рудою стала інтенсивно набирати обертів і Фрішен став сплачувати різні збори все більшими грошовими сумами від торгових операцій, міська Дума вже намагалася задовольнити різні прохання Фрішена.

 

У 1878—1879 роках, коли у Миколаївському комерційному порту замерзли іноземні пароплави, Фрішен вивів їх з порту за допомогою розпилювання криги й одразу звернувся з пропозицією до військового губернатора Миколи Аркаса надати дозвіл на організацію товариства з придбання криголаму. Проте, прохання було відхилене. Незабаром він налагодив вивіз зерна за кордон через Миколаївський порт, чим ЗАПОЧАТКУВАВ виробництво експортного товарного зерна в україні.

 

У 1881 pоці Фрішен стає власником хлібо-експортної контори, почавши будівництво елеваторів і складських приміщень для збереження зерна, а також облаштування причалу комерційного морського порту. Підписавши угоду з Російським товариством пароплавства й торгівлі про будівництво двох резервуарів з трубопроводом до річки для безпосереднього перекачування гасу з пароплавів у резервуари, Фрішен у 1888 р. побудував наливні цистерни для гасу.

 

У 1881 році, для зручності проведення фінансово-економічної діяльності, їм проведено за особисті кошти #перший телеграф з центру міста в порт. Фрішен сприяв будівництву закордонного відділу порту, де з'являється багато складських приміщень, магазинів, контор.

 

Завдяки новаторству Фрішена, незабаром в порту запрацювали #перші берегові і плавучі підйомні крани, плавучі елеватори, установки системи для перевантажувальних човнів.

 

У 1895 році він придбав у власника Димова ділянку землі на так званій Поповій Балці, що розташовувалася за Каботажною гаванню у Миколаєві, та землю в міському районі «Ліски», де Фрішен розпочинає активно займатися вирощуванням на цих землях бавовни. Того ж року, за довіреністю новоствореного товариства, миколаївський першої гільдії купець Фрішен уклав контракт з міською управою на оренду вільної землі Морського відомства терміном на 30 років, з метою збудування у Миколаєві корабельної верфі.

 

Впроваджуючи механізацію в порту, Ф. І. Фрішен дбав як європейський підприємець про пристрій нормальних умов праці найманих робітників в міському порту і прийнятною заробітної плати. З ініціативи Фріш були введені механічні пристосування, що полегшують працю найманих робітників в Миколаївському порту.

 

На всіх документах, поданих Фрішеном в Управління робіт порту, стоїть резолюція і підпис його Начальника, Лоренца Юстуса. Таким чином, в той час Ф. І. Фрішен пропонував, фінансував, а Л. К. Юстус впроваджував його ідеї. Можна сказати, що вони були справжніми сподвижниками в портобудування міста Миколаєва.

 

З 1902 року «Торговий дім Фрішена» здійснював щорічний вивіз марганцевих і залізних руд через Миколаївський порт. Купець виступав експедитором і посередником між власниками місцевих рудників та іноземними покупцями. З того часу Франц Фрішен став монополістом з експорту за кордон, переважно до Німеччини, залізної, марганцевої й інших гірничозаводських руд, а також лісу.

 

Керуючий відділом торгівлі міністерства фінансів імперії М.Федоров охарактеризував його «як представника тих німців, які, переселившись на російську землю, не порвали зі своєю батьківщиною, але поклав всю свою енергію, розум, досвід на користь російської промисловості ... і є одним з найбільших діячів миколаївської торгівлі і представляє особливий інтерес тим, що є першим в Миколаєві видавцем торгових листків і бюлетенів »

ТЕЛЕФОН ДОВЕРИЯ

государственного предприятия

«Администрация морских портов Украины»

(048) 775-94-60

Звонки принимаются круглосуточно