В Миколаївському морському порту існує два музеї. Перший – музей порту, який зберігає історію розвитку та становлення нині одного з найпотужніших підприємств морської галузі України. Другий – зберігає пам'ять про тяжкі кровопролитні бої під час визволення міста Миколаєва від німецько-фашистських загарбників, а саме про героїчний десант Костянтина Ольшанського. Саме про цей музей хочеться розповісти докладніше.

 

У березні 1944 року, при визволенні міста Миколаєва від німецько-фашистських загарбників, на територію Миколаївського морського порту висадився десант морських піхотинців з 68 осіб, під командуванням  ст. лейтенанта К.Ф. Ольшанського. В жорстоких боях десантний загін за дві доби відбив 18 атак противника, вивів з ладу понад 700 гітлерівців, знищив кілька танків і гармат противника, посіяв паніку в тилу ворога, завадив знищення порту і елеватора.

 

Завдяки їх мужності та героїзму, був врятований від руйнування найбільший в Європі Миколаївський порт, прискорена і спрощена операція зі звільнення нашого міста. З 68 десантників в живих залишилося лише 12 осіб, з шпиталю вийшли лише сім. Всім учасникам десанту Ольшанського, за проведену операцію, мужність та героїзм, було присвоєно звання Героя Радянського Союзу, що є єдиним випадком в історії Великої Вітчизняної війни.

 

Вдячні миколаївці увічнили пам'ять відважних моряків, спорудивши на місці поховання героїв величний меморіальний комплекс. У рибальського причалу Жовтневого і портового причалу Миколаєва, там, де починали і завершували свій шлях в безсмертя моряки-десантники, встановлені на вічних якорях пам'ятні буї. А на місці героїчного бою миколаївські портовики створили Меморіальний музей ольшанців, якому рішенням колегії Міністерства культури УРСР в 1968 році присвоєно звання народного.

 

За часи СРСР, УССР, незалежної України, керівництво порту, портовики, родичі ольшанців, міські та обласні архіви, уродженці міста Миколаєва та інших міст пострадянського простору, провели величезну дослідницьку роботу для того щоб створити музейні експозиції, які передають фрагменти тих часів, героїчний бій відважних десантників.  Експозиції музею розміщені в трьох залах.

 

Відвідувачі немов переносяться в тривожні та суворі воєнні роки, коли над Вітчизною нависла смертельна небезпека. Численні фотографії, документи, плакати, бойові прапори, твори живопису і скульптури розповідають про героїчну битву радянського народу з фашизмом, про подвиги на різних ділянках фронту. Більше 700 експонатів музею, серед яких є унікальні - особисті речі, листи, зброя героїв, в повній мірі розкривають подвиг ольшанців. В експозиції представлені фотокопії бойових наказів про організацію десантної групи, про формування та відправку її на завдання. Є в музеї безцінна реліквія - гвардійський військово-морський прапор ескадреного міноносця «Кмітливий». Корабель був побудований в Миколаєві незадовго до війни брав участь в обороні Одеси і Севастополя, в битві за Кавказ. З есмінця і прийшов в десант з прапором відважний червонофлотець Валентин Ходирєв.

 

У тій частині підвалу колишньої контори елеватора, де, як встановлено, на світанку 28 березня перебували поранені і загинули моряки, де стояла радіостанція і був пункт боєпостачання, відтворена в натуральному виді обстановка останнього, завершального бою, макетна діорама.

 

Тут все - як в той незабутній день, коли ольшанці зустрілися з бійцями, які звільнили Миколаїв: вирвані снарядами воронки, кинута похапцем кимось гітлерівців каска, розсипані в поспіху патрони, обвуглені шматки дерева, які, здається, тліють й досі.

 

І відвідувачі, під імпровізовані звуки пострілів і гуркіт кононади, хвилиною мовчання вшановують пам'ять загиблих десантників, і всіх тих, хто загинув в криваву війну в боях за визволення нашої рідної країни.

 

За багато років музей відвідало більше 180 тис. осіб. Це школярі, студенти, делегації з різних організацій та підприємств, мешканці міста, громадяни інших регіонів України. У 1999 році музей відвідав другий президент України Леонід Кучма з делегацією. Цікавились історією і військові, від військовослужбовців радянських часів до теперешніх воїнів АТО, а також представники далекого зарубіжжя - Германія, Китай, США, Голландія у тому числі військові делегації Швеції та Італії.

 

Музей багатий традиціями, які портовики передають новому поколінню. В дні святкування таких світлих та пам’ятних  дат як визволення Миколаєва та День перемоги у Другій світовій війні, музейні працівники Андрш Вікторія і Ульянкіна Тетяна організовували урочисті заходи для вшанування світлої пам'яті героїв. Портовики дякували покладанням квітів, а школярі вітали концертними номерами пісень воєнних часів.    

 

Вхід у музей завжди доступний для кожного, тому що основна мета Народного меморіального музею – збереження світлої пам’яті героїв –ольшанців, примноження культурної спадщини портовиків та городян, виховання патріотичного духу молоді.

 

Графік роботи музею:

 

З понеділка по четвер – з 8.00 до 17.00

У п'ятницю – з 8.00 до 16.00

Субота, неділя – вихідний

 

Телефон музею (0512) 50-80-64

                            

Музейний працівник - (066) 585-02-52 Ульянкіна Тетяна Іванівна

 

 Фотоекскурсія в музей Ольшанців

 

 https://photos.app.goo.gl/f3Jy6KLVCV2wxqZd8

 

https://goo.gl/maps/m7jXiwj8cf3kCw7k6  

 

Миколаївський порт - один з найстаріших на Україні, більше двох століть приносить він славу своєму регіону. У народному музеї Миколаївського морського порту зібрано безліч документів, фотографій, експонатів, які розповідають про славну історію порту. 

Дуже змістовно висвітлила історичні події, пов'язані з портобудівництвом на Півдні  України, в своїй книзі  "Инженер Лоренц Юстус и его спожвижники в портостроении" Ульянкіна Тетяна ІванівнаТЕЛЕФОН ДОВЕРИЯ

государственного предприятия

«Администрация морских портов Украины»

(048) 775-94-60

Звонки принимаются круглосуточно